QUALITY LINE

İyi bir Takım İyi bir organizasyon

Şirketinizin ilk onbirini iyi kurdunuz mu...

4.10.2017 14:05:44
Şirketinizin ilk onbirini iyi kurdunuz mu...

Şirketinizin organizasyonunu iyi bir şekilde oluşturduğunuzda istediklerinize daha hızlı ve daha kolay ulaşabilirsiniz.

Takım denildiğinde tabii ki birçoğunuzun aklına futbol takımı gelmiş olabilir. Böyle birşeyin direk olarak aklımıza gelmesinde hiçbir sakınca görülmemektedir. Çünkü; konumuzu bir futbol takımı üzerinden detaylı bir şekilde açıklayabileceğimizi düşünüyorum. Şimdi bir futbol takımı düşünün. İlk olarak futbol takımının aktif 11 kişiden oluştuğunu ve bunların yanında kenarda her an oyuna girmeye hazır 10 kişi de yedek kulübe de beklemektedir. Burada futbol oyununun bireysellikten uzak, bir takım oyunuyla başarıya ulaşabileceğini söylemekte fayda var. Takımın içerisinde kaleci, defans, orta saha ve forvetten oluşan bir kurgu bulunmaktadır. İyi bir takım olmanız için öncelikle takım oyuncularınızın birbiri ile iletişiminin çok iyi olması gerekmektedir. Dikkat ederseniz iletişim şeklinden bahsetmiyorum. Çünkü İletişim şekli ve iletişimin karşı taraftan nasıl algılandığı önemlidir. Bu konuyla alakalı Mevlana Celaleddin-i Rûmî “Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır” der. Yeter ki anlatmak ve yapmak istediklerimizi karşıdakine aktarabilelim. Evet öncelikle iletişim demiştik peki sonra hangi aşama gelmektedir? iletişimi iyi düzeyde olan bir takımın bir takım liderine ihtiyacı vardır. Bu lider takım içinde kaptan olarak adlandırılırken, takımın genel koordinatörlüğünde teknik direktör olarak ifade edilir. Teknik direktörü ve kaptanı olan ve iyi iletişime sahip takım bireyleri ile tüm maçlar kazanılabilir mi??? Tabii ki bu sorunun cevabı HAYIRdır. Bunun nedeni takım bireylerinin performansları yeterli düzeyde olmalıdır. Takımın kalecesi en iyi olmayı ve az gol yemeyi hedeflerken, takımın forveti çok gol atıp takıma fayda sağlamayı hedefler. Alt hedefler farklı gözükse de ana hedefin takımın galibiyeti, başarısı olduğu muhakkaktır. Bu amaçların gerçekleştirilmesi de teknik direktörün vereceği taktikler, idmanlar ve kurallar ile sağlanabilir. Tüm takımın bulunduğu pozisyona göre yeterli olması ve her oyuncunun alternatifinin olması gerekmektedir. Yedek kulübesinde bulunan oyuncular da takım için önemli bir unsur ve ne zaman görev verilirse elinden gelenin en iyisini yapmalıdırlar. Takım içinde hiç kimse kendisini vazgeçilmez, imkansız hissetmemelidir zira böyle hisseden futbolcular her zaman takımına zarar verirler. Tabii ki Cristiano Ronaldo, Messi gibi oyuncular neden vazgeçilmezler derseniz bu onların sadece yüksek ücretlerinden değil; her zaman takımı için en fazla faydayı vermek için çalışmalarından, formlarını ve performanslarını her zaman bir üste çıkardıklarındandır. Aşağıda iki futbolcunun 2016 performans verilerine baktığınızda yararları ve zararları arasındaki kıyaslamayı sizlere bırakıyoruz.

Sonuç olarak baktığınızda günümüz futbolunda artık her takım her takımı yenebilir mantalitesi yürürlüğe girmiştir. Bunun da en önemli nedeni oyuncuların mali değerine göre değil de oyuncu kalitesine göre takımlar başarıyı yakalamaya çalışmaktadırlar. Yani takım içi ve dışı organizasyonlar iyi kurgulanmış böylece başarılar sonuç odaklı olmaya başlamıştır. Takım için anlatılacak detayların çok fazla olduğunu biliyor ancak asıl konumuza geçmenin daha faydalı olacağını değerlendiriyorum.

Yukarıda anlatılanlar ile şirketinizin ne alakası var diyebilirsiniz. Bunun açıklamasını yapacak olursak Şirketinizin bütününü bir takım olarak düşünebilir tüm çalışanlarınızı da şirketin ilk onbiri ve yedekleri olarak adlandırabiliriz. Takımın kaptanı genel müdür ve teknik direktörünü de Yönetim kurulu başkanı olarak düşünebiliriz. Bu konuyu açmak gerekirse genel müdür sahada olmalı oyuncularla birlikte hareket etmelidir. Böylece takım kaptanlığını layıkıyla yerine getirebilsin. Yönetim Kurulu Başkanı/Patron ise takıma taktikler versin, devre arasında oyuncularını motive etsin vb... ancak sahaya inip top oynamasın. Çünkü bu takım içi dengeleri bozar ve futbolun böyle bir kuralı da yoktur.

Tabii şirketlerimizin çoğunda kaptan ve teknik direktör aynı kişi olmakta bu da takım içi dengeleri bazı durumlarda sarsmaktadır.

İyi bir organizasyon her daim sizi başarıya götürecek olan anahtardır. Bunu göz ardı ettiğinizde asıl sorunları kilim altı yapıp önemsiz problemlerle meşgul olmaktasınız demektir. Günümüz teknolojisinde ki bunu Endüstri 4.0 olarak da adlandırmaktalar. Yeni teknoloji çağındaki resme iyi baktığınızda insanın operasyon gücünü azaltsanız da insanın bilgisini daha fazla kullanmak zorunda kalmaktasınız. Bu durumda da insanın önemi artmakta ve insana yatırım zorunlu hale getirilmektedir.

Şirketinizin kadrosunu çok iyi tasarlamalı ve kurmalısınız. Bu işlemi yapmak için de Şirketinizin kadrolaşmasını belirli bir plan program içerinde götürmeli, çalışanlarınızın görev ve sorumluluklarını sadece kağıt üstünde çalışanlarınıza vermemelisiniz. Görevin ne olduğu ve bu görev yapılırken çalışanın sorumluluklarının neler olduğu detaylarıyla ve uygulamalarla anlatılmalıdır. Sonrasında ise çalışanlarınızın yetkinlikleri belirlenmelidir. İnsanlara çalışma amaçları ve hedeflerinin neler olduğu anlatılmalıdır. Çünkü bunu yapmadığınızda her bir çalışan günlük yapılacakların dışına çıkmayarak ay sonu alacağı maaşı hedeflemektedir.

Her çalışanınız bir Ronaldo, bir Messi olamaz fakat onların yolundan gitmek de onlar olmak kadar önemlidir.

Bunun için şirketinizin bir Hedef-Aksiyon Planı olmalıdır. Tüm departman/bölümlerin asgari yıllık bazda neler hedefledikleri ve bunun için neleri öngördükleri planlı bir şekilde ortaya konulmalıdır. Böylece bunlar yapılacak aylık icra, genel ve yönetim kurulu toplantılarında Yönetici kadrosuyla oturup konuşulmalıdır.

Şirketinizin bir organizasyon şemasının olmuş olması şemanın gerçekten etkin bir şekilde kuruma hizmet etmiş olduğunu belirler mi?

Organizasyon ŞEMASI şirketinizin ve kurumunuzun ana TEMASINI yansıtıyor mu?

Tüm bu anlatılanlar belirli bir süreç isteyen aşamalardır. Bunları uygulamanız için iyi bir plan yapıp bağımsız biri tarafından destek almanızı tavsiye ederim. Çünkü üst yönetimin bunları kendi başına yapacak zamanı olmamaktadır. Bu işlemler yapılırken de şirketinizi mutlaka dışarıdan bakan bir gözün değerlendirmesi çok yararlı olacaktır. Böylece bu süreçler sonunda iyi bir takımı kurmuş ve tüm maçları almayı pardon tüm işleri demek daha doğru sanırım amaçlamalısınız.

Şirketinizin organizasyonunu iyi bir şekilde oluşturduğunuzda istediklerinize daha hızlı ve daha kolay ulaşabilirsiniz. Organizasyonunuz iyiyse Şirketiniz iyi ve yönetiminiz iyi demektir. Böyle bir ortamda insanlar mutlu ve insanların üretkenliği maksimum düzeylerde demektir..

Takip Edin!